Pociąg turystyczny, który przyjechał z Rogowa do Jeżowa, po półgodzinnym postoju
na stacji w Jeżowie powrócił do Rogowa. W czasie postoju pociągu w Jeżowie
pasażerowie mieli okazję na spędzenie wolnego czasu na łonie
natury. Jednak dla mnie, czas postoju pociągu w Jeżowie był okresem wytężonej pracy,
związanej z fotografowaniem. Początkowo miałem zamiar wykonać kilka
zdjęć i pojechać w kierunku Rogowa, aby w okolicy elewatora zbożowego w Rogowie zrobić zdjęcia powracającego do Rogowa pociągu. Ta opcja okazała się
trudno do wykonania ze względu na szybko upływający czas. Pozostałem więc w
Jeżowie, aż do czasu odjazdu pociągu. Gdy tylko pociąg odjechał, wsiadłem na
rower i pojechałem w kierunku stacji Rogów Osobowy Wąsk.
Trasę 10 km, z Jeżowa do stacji początkowej Kolei Rogowskiej, pokonałem w niecałe 30 minut. Gdy tylko dotarłem na
miejsce, uruchomiłem aparat i rozpocząłem kolejną sesję zdjęciową, tym razem na stacji Rogów Osobowy Wąsk. Pociąg nie czekał na mnie, aż przyjadę. Pasażerowie
zdążyli już wysiąść z pociągu, a lokomotywa Lxd2-264 wykonywała oblot składu. Pierwsze
zdjęcie zrobiłem, gdy lokomotywa stała przy słupku kilometrażowym
0,0, czyli w miejscu gdzie rozpoczyna bieg linia kolejowa Rogów - Rawa - Biała. Po wykonaniu serii zdjęć, wsiadłem na rower i pojechałem w kierunku
stacji Rogów Towarowy Wąsk., która oddalona jest od stacji Rogów Osobowy Wąsk. o 660 metrów.
Stacja Rogów Osobowy Wąsk. to stacja początkowa Kolei Rogowskiej. Jednak nie jest to stacja zbudowana przez żołnierzy Armii Cesarstwa Niemieckiego w czasie, gdy budowali kolej wąskotorową z Rogowa do Białej Rawskiej w 1915 roku.
Stacja Rogów Osobowy Wąsk. to stacja początkowa Kolei Rogowskiej. Jednak nie jest to stacja zbudowana przez żołnierzy Armii Cesarstwa Niemieckiego w czasie, gdy budowali kolej wąskotorową z Rogowa do Białej Rawskiej w 1915 roku.
Stacja została oddana do użytku po zakończeniu I Wojny Światowej. Z kolejowego rozkładu jazdy pociągów, wydanego na lato 1922 roku (strona 240, tabela 201) możemy dowiedzieć, że w 1922 roku stacją początkową kolei wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała był Rogów Osobowy Dojazdowy. Zgodnie z tym rozkładem jazdy na całej trasie jeździł wtedy, w ciągu doby, tylko jeden pociąg z Rogowa do Białej Rawskiej (M6351), składający się z wagonów drugiej i trzeciej klasy. Pociąg odjeżdżał ze stacji początkowej w Rogowie o godzinie 7:00 i przyjeżdżał do Białej Rawskiej o godzinie 11:06. W kierunku przeciwnym kursował też w ciągu doby jeden pociąg (M6352), który wyjeżdżał z Białej Rawskiej o godzinie 11:26 i przyjeżdżał na stację Rogów Osobowy Dojazdowy o godzinie 15:23. W tym okresie kursowały też w ciągu doby dwa pociągi z Rogowa do Rawy Mazowieckiej (M6335, M6353) oraz dwa pociągi z Rawy Mazowieckiej do Rogowa (M6354, M6356)1.
Jednak w spisie stacji kolejowych PKP z 1923 roku (stan na 19 czerwca 1922 roku), znajdują się tylko dwie stacje z terenu Rogowa: Rogów (normalnotorowa) i Rogów Towarowy (wąskotorowa)2. Ponieważ stacja Rogów Osobowy Dojazdowy nie została ujęta w w/w spisie stacji kolejowych, a znajduje się w rozkładzie jazdy pociągów z 1922
roku, więc wydaje się bardzo prawdopodobne, że stacja Rogów Osobowy Dojazdowy została
uruchomiona w 1922 roku.
W rozkładzie jazdy pociągów z roku następnego - lato 1923 (strona 243, tabela 201), jako stacja początkową pociągów, rozpoczynających bieg w Rogowie podana jest stacja Rogów Dojazdowy Osobowy. Mogłoby z tego wynikać, że w ciągu roku nastąpiła zmiana nazwy stacji z Rogów Osobowy Dojazdowy na Rogów Dojazdowy Osobowy. Jednak przeczy temu nazwa stacji, która umieszczona jest w spisie stacji, załączonym do rozkładu jazdy pociągów - lato 1923 (strona 40). W spisie umieszczona jest nazwa stacji Rogów Osobowy Dojazdowy, co świadczy, że nazwa stacji nie uległa zmianie? Jednak w rozkładach jazdy pociągów z kolejnych lat: 1924 i 1925 nazwa stacji początkowej w Rogowie jest taka sama w tabeli z rozkładem jazdy pociągów i spisie stacji kolejowych: Rogów Dojazdowy Osobowy1.
________________________________________________________________
... 🚄 cały tekst na łamach miesięcznika TOROWY,
w wydaniu listopadowym 2022 🚄 ...
____________________
____________________
______________
1. Ogólnopolska Baza Kolejowa. Wykaz rozkładów jazdy. Dostępny w Internecie w https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=rjp. Dostęp: 30.09.2022.
2. Spis Stacyj i Przystanków Polskich Kolei Państwowych. Ministerstwo Koleji Żelaznych - z dnia 19 VI 1922. 1923 - zestawił Władysław Groszek, Lwów.
| zdjęcia z 22.06.2019 |
0 komentarze
Zapraszam do komentowania wpisów na blogu