Stacja w Ciechanowie została wybudowana na uruchomionej 29 sierpnia 1877 Drodze Żelaznej Nadwiślańskiej (Mława - Kowel). Z czasów odległej historii, a nawet nam współczesnych nie pozostało na stacji w Ciechanowie wiele, aby nie powiedzieć nic! W trakcie realizacji dużego przedsięwzięcia modernizacyjnego, którego kulminacyjnym momentem był 2011 rok, wykonano na stacji w Ciechanowie wiele robót, których wynikiem było de facto wybudowanie stacji od nowa (wymieniono tory, rozjazdy, trakcję elektryczną, system sterowania ruchem kolejowym oraz zbudowano wysokie perony). W trakcie tych robót zbudowano przy peronie 1 dwa tory (3a i 3b) zakończone kozłami oporowymi. Tory służą do obsługi pociągów, które kończą i rozpoczynają bieg na stacji Ciechanów i nie wymagają zmiany czoła do jazdy w kierunku powrotnym (ezt, push-pull, wagony motorowe).
Istotnym wydarzeniem w historii kolejowej Ciechanowa było zburzenie starego dworca kolejowego i wybudowanie na jego miejsce, za około 4,2 mln zł, innowacyjnego dworca systemowego (otwarcie: 15 grudnia 2015). Był to jeden z pierwszych dworców systemowych, wybudowanych w Polsce.
Wcześniej tego rodzaju dworce kolejowe zostały wybudowane w Mławie (otwarcie: 14 października 2015 - nakłady inwestycyjne: 4,2 mln zł), Nasielsku (otwarcie: 28 sierpnia 2015 - nakłady inwestycyjne: 5,4 mln zł) oraz w Strzelcach Krajeńskich (otwarcie: 11 września 2015 - nakłady inwestycyjne ok. 5 mln zł). Wykonawcą pierwszych eko-dworców na terenie województwa mazowieckiego było Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane.
Innowacyjne dworce systemowe (IDS) to projekt PKP SA., którego celem jest wyburzenie istniejących dworców, które nie nadają się do dalszej eksploatacji i wybudowanie na ich miejscu eko-dworców. Dlaczego wyburzone dworce kolejowe nie mogły dalej funkcjonować to temat na długą opowieść. Jednak przysłowiowe mleko już się rozlało, więc temat jest bezprzedmiotowy, chociaż nie do końca, bo plany odnośnie eko-dworców są aktualne i na wyburzenie czeka wiele kolejowych dworców.
Faktem jest, że zburzony ciechanowski dworzec zbudowano w 1877 roku. W okresie PRL drewniany budynek dworca kolejowego Ciechanów otynkowano, skutecznie pozbawiając go walorów zabytkowych. Stary drewniany dworzec kolejowy Ciechanów można teraz podziwiać na starych pocztówkach. Można też wybrać się na stację kolejową w Gąsocinie, aby zobaczyć prawie taki sam dworzec, jaki dawniej stał na stacji w Ciechanowie.

IDS to przede wszystkim rozwiązania techniczne i organizacyjne, które ma na celu zmniejszenie kosztów eksploatacji (w zamyśle inwestora, o około 40% w stosunku do obecnie obserwowanych kosztów) oraz lepszą obsługę pasażera. Co ciekawe dworce nie są już budowane "na zawsze", ale przewiduje się ich okres eksploatacji na 40 lat.
Dworce IDS to tzw inteligentne budynki. Wyposażone są m.in. w panele słoneczne, które zasilają w energię energooszczędne oświetlenie LED obiektu, które współdziała z czujkami obecności. W niektórych z IDS zainstalowano powietrzne pompy ciepła i system odzyskiwania wody deszczowej. Na dworcu pasażerowie mogą kupić bilet w kasie lub w biletomacie. IDS wyposażony jest w bezprzewodowy Internet oraz rozbudowany system informacji pasażerskiej.
W ciechanowskim IDS znajduje sie specjalne pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Przed budynkiem zamontowano stojaki na rowery. Dworzec wyposażono w dynamiczny system iluminacji, który odpowiedzialny jest za dodatkowe rozświetlenie stacji podczas wjazdu pociągu na peron.
Dworzec IDS jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W podłodze obiektu zamontowano linie prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tyflograficzną mapę obiektu. Przed budynkiem wybudowano parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych.
Czy z innowacyjnego dworca systemowego zadowoleni są pasażerowie ze stacji Ciechanów? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale wydaje się, że w 40-tysięcznym mieście eko-dworzec jest zbyt mały, chociaż w trakcie pobytu na tej stacji nie zaobserwowałem, aby dworzec pękał w szwach.
Program IDS, po wybudowaniu czterech dworców kolejowych, nabrał zadyszki na kilka lat. Dopiero w 2018 roku powrócono do programu. Obecnie trwa procedura przetargowa na budowę 29 dworców systemowych. Tym razem, w województwie mazowieckim, planowana jest budowa dworców IDS na stacjach/przystankach: Dobczyn, Barchów, Przetycz, Chrzęsne, Dębe Wielkie, Garwolin, Kornelin, Łaskarzew Przystanek, Wrzosów, Ząbki.
_____________________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 4/2020
/ zdjęcia z 22 września 2017 roku /
Bibliografia:
[1]. Ciechanów ma nowy dworzec PKP
0 komentarze