Budynek został tak zaprojektowany, aby pomieścił pomieszczenia służbowe, kasę biletową oraz niewielka poczekalnię. Od strony peronów zaprojektowano długą wiata, która połączona została konstrukcyjnie z budynkiem głównym. Budynek stacyjny został zbudowany z cegły. Płaski dach i słupy podtrzymujące dach wiaty to konstrukcja żelbetowa. Obiekt pomalowany jest na kolor żółto-biało-kremowy z brunatnymi pasami. Na elewacji budynku zachowała się stara tablica z nazwą stacji Cisie. Zmieniono jednak kolorystykę tablicy - biały napis Cisie na brunatnym tle. Nawiązano w ten sposób do kolorystyki obiektu. Jednak ta kolorystyka nie ma i nie miała w przeszłości nic wspólnego z PKP. Co autor takiej zmiany miał na myśli?
Z dokumentów kolejowym wynika, że pierwszy pociąg zatrzymał się na przystanku Cisie na początku 1969 roku. Przystanek Cisie pojawia się po raz pierwszy w SRJP 1969/1970 tab. 613 (ważny od 1 VI 1969 do 30 V 1970) dla pociągu relacji Warszawa - Siedlce. Przystanek Cisie znajdował się na 33 km trasy tego pociągu, pomiędzy Halinowem (30 km) i Dębem Wielkiem (36 km). W Dzienniku Taryf i Zarządzeń Komunikacyjnych - w wykazie odległości taryfowych P.K.P. - przystanek Cisie pojawił się w dniu 7.01.1969. Od 1969 roku przystanek kolejowy Cisie funkcjonuje nieprzerwanie. Jeszcze w 2018 roku, gdy wykonałem część ze zdjęć, które można tutaj zobaczyć, w budynku stacyjnym funkcjonowała kasa biletowa. Obecnie kasa biletowa już nie sprzedaje biletów, a budynek stacyjny stoi pusty. Również z wiaty budynku stacyjnego nikt nie korzysta, bo peron, przy którym przystają pociągi, usytuowany jest po drugiej stronie torów. Na torze, przy budynku stacyjnym pociągi nie zatrzymują się od czasu wybudowania peronów naprzemianległych.
Przyszłość budynku stacyjnego rysuje się w nieciekawych barwach. Jedno jest pewne. Tym budynkiem stacyjnym nie jest już zainteresowana kolej. Jeżeli w przyszłości miałby tutaj powstać IDS, to budynek stacyjny musiałby zostać zburzony.
| zdjęcia z 21 września 2018 roku i 29 maja 2021 roku |
Gzzie można przeczytac całą historię twj stacji?
OdpowiedzUsuń