Kontynuując torową wyprawę z Wyszkowa do Tłuszcza dotarłem do Jarzębiej Łąki z Adelina (przystanek kolejowy Grzegorzewo). Jazda wzdłuż toru linii kolejowej nr 29 okazała się niemożliwa i całą trasę przejechałem drogami asfaltowymi (ulice: Kolejowa - Spacerowa - Wiśniowa - Błotna - Kolejowa - Długa), w pewnej odległości od toru (ca 75 metrów).
Do przystanku kolejowego Jarzębia Łąka dotarłem ulicą Długą, która przecina tor linii kolejowej, tuż przy północnej granicy przystanku. W miejscu przecięcia się toru i ulicy funkcjonuje przejazd kolejowy kat. B (3,589 km).
Przystanek kolejowy Jarzębia Łąka funkcjonuje w środku wsi o tej samej nazwie. Położony jest na 3,452 km LK 29. Tłuszcz - Ostrołęka, w odległości 3,341 km od stacji Tłuszcz i 3,3 km od przystanku kolejowego Grzegorzewo. Obecnie na przystanku zatrzymują się wyłącznie pociągi osobowe Kolei Mazowieckich, którymi można bezpośrednio dojechać do Wyszkowa, Tłuszcza, Warszawy, Błonia i Ostrołęki.
Przystanek kolejowy Jarzębia Łąka został uruchomiony w połowie 1929 roku. Po raz pierwszy Jarzębia Łąka występuje w rozkładzie jazdy: Polska, lato 1929 dla pociągu Warszawa – Śniadowo – Łomża/Białystok (38 km od Warszawy).
Do 2013 roku pasażerowie korzystający z przystanku Jarzębia Łąka mieli do swojej dyspozycji peron boczny jedno-krawędziowy o długości 190 metrów i powierzchni około 475 m2. Peron zbudowany był z trzech rzędów płytek chodnikowych, z tym, że od strony północnej był szerszy (5 płytek chodnikowych). Krawędź peronu stanowiły płyty betonowe typ L. Konstrukcja i chodnikowa nawierzchnia peronu pochodziła z lat 90 ubiegłego wieku. Pierwszy peron w Jarzębiej Łące został zbudowany z 1936 roku, jako peron o konstrukcji ziemnej.
Obecnie peron ma długość 200 metrów i wysokość 550 mm. Nawierzchnię peronu stanowią płyty betonowe prefabrykowane i kostka brukowa. Wejście na peron wykonane zostało w formie pochylni (poprzednio były schodki z płytek chodnikowych). W trakcie remontu wymieniono także torowisko na odcinku Tłuszcz - Grzegorzewo oraz zbudowano nową prefabrykowaną wiatę przystankową oraz oświetlenie przystanku. Na przejeździe kolejowym w ulicy Długiej nastąpiła zabudowa urządzeń SSP, co zwiększyło bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wykonawcą robót było konsorcjum NDI – Balzola (2012-2013).
Na wysokości peronu stoi nieczynny już od lat drewniany budynek dworcowy. Dworzec, w którym funkcjonowała poczekalnia i kasa to przykład drewnianej architektury kolejowej, która była charakterystyczna dla północno wschodnich terenów Kongresówki. Drewniane zdobienia na elewacji dworca świadczą o dużym rzemieślniczym kunszcie wykonawcy tego obiektu.

W trakcie kilkugodzinnej podróży pomiędzy Wyszkowem, a Tłuszczem spotkałem trzy pociągi towarowe, z których dwa udało mi się sfotografować. Jednym z nich był pociąg składający się z wagonów - cystern, na czele którego jechała lokomotywa 6Dg-149. Pociąg ten można zobaczyć na poniższych zdjęciach, w trakcie przejazdu obok peronu przystanku Jarzębia Łąka. Obciążenie ruchem towarowym LK nr 29 nie jest zbyt duże. Z informacji do których udało mi się dotrzeć wynika, że w latach 2010/2011 średnio na tej linii jeździło 38,29 towarowych pociągów tygodniowo, co nie jest zbyt imponującym wskaźnikiem. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że do chwili obecnej ruch pociągów na tej linii utrzymuje się na podobnym poziomie.
____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 2/2020
/ zdjęcia z 16 października 2017 roku /
Bibliografia:
[1]. SIWZ Wykonanie Etapu I robót w ramach zadania "Modernizacja linii kolejowej nr 29 Tłuszcz - Ostrołęka" PKP 2012
[2]. 28 maja sołtys i Rada Sołecka Jarzębiej Łąki zorganizowali piknik pod hasłem „Wielka Majówka”
0 komentarze