Stacja kolejowa Modlin należy do wyjątkowych obiektów kolejowych, tak ze względu na swoją historię splątaną z twierdzą Modlin, jak i jej obecne znaczenie związane z obsługą ruchu pasażerskiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.
Stacja kolejowa Nowogergiewsk, bo taką pierwotnie nazwę nosiła stacja kolejowa w Modlinie, została oddana do użytku 17 sierpnia 1877 roku. Była jedną ze stacji wybudowanej wtedy Kolei Nadwiślańskiej. Decyzja o budowie Kolei Nadwiślańskiej miała przede wszystkim podłoże militarne. Nowa wybudowana droga żelazna połączyła Wojskowy Okręg Kijowski z twierdzami w Iwanogrodzie (Dęblin), Brześciu, ale przede wszystkim z najpotężniejszą twierdzą ówczesnej Rosji, którą była twierdza nowogeorgiewska (Modlin).
W rozkładach jazdy pociągów wydawanych w języku polskim (np. dla pociągu Warszawa - Mława) stacja nosiła nazwę Nowo-Gieorgiewsk.
Po wybudowaniu linii kolejowej, rozpoczęto budowę infrastruktury kolejowej na terenie twierdzy nowogeorgiewskiej. Na obszernym placu, który powstał między Bramą Ostrołęcką, a wałem wybudowano bocznice i dworzec towarowy. Wał i bramy nie zachowały się do czasów nam współczesnych.
Gdy ostatni carscy żołnierze i urzędnicy opuszczali Warszawę 4 sierpnia 1915 roku, nie było pewne, czy znowu tu nie wrócą. Wszak w twierdzy nowogeorgiewskiej stacjonował ponad 100-tysięczny garnizon rosyjski, który zamierzał odeprzeć ataki niemieckiej armii. Jednak armia niemiecka, dowodzona przez późniejszego gubernatora warszawskiego Hansa Hartwiga von Beselera, zaprawiona w zdobywaniu potężnych twierdz na zachodzie Europy, przystąpiła do błyskawicznego ataku. Po kilkunastu dniach, dowodzący obroną twierdzy generał Bobyr poddał się wraz z całym garnizonem.
Po opuszczeniu terenu Królestwa Polskiego przez Rosjan, przystąpiono do powszechnego usuwania nazw rosyjskich. W 1915 roku zmieniono nazwę stacji Nowo-Gieorgiewsk na Modlin.
W okresie międzywojennym twierdza Modlin została przejęta przez Wojsko Polskie. Była ważnym garnizonem i magazynem wojskowym. W tym okresie przeprowadzono rozbudowę bocznic wojskowych. Jedną z bocznic poprowadzono na zachód i przekopem przebito obwód zewnętrzny murów, tworząc kolejną bramę kolejową. Tuż przed wybuchem Drugiej Wojny Światowej wybudowano na terenie Modlina lotnisko wojskowe, które jednak nie zostało zagospodarowane przez Wojsko Polskie. Na początku lat 40. na terenie lotniska została uruchomiona baza lotnicza niemieckiej Luftwaffe. Po zakończeniu wojny lotnisko wojskowe było użytkowane przez siły powietrzne RP (1945 - 2000). Do lotniska wojskowego została wybudowana bocznica kolejowa, którą dostarczano paliwo do samolotów. Od 2000 roku bocznica nie jest użytkowana.


Również imponująca jest ilość pociągów Intercity, które zatrzymują się na stacji Modlin: IC 1515 WARMIA, IC 5324 ORŁOWICZ, IC - TLK 35173, 35171 KARPATY, IC 18155 PARSĘTA, IC 1517 MAZURY, IC 56100 KORMORAN, IC - TLK 35103 SIENKIEWICZ, IC - TLK 53104 MAŁOPOLSKA, IC - TLK 18109 POBRZEŻE, IC - IC 5322 KOLBERG, IC 3521 ŻEROMSKI, IC - TLK 51102 WYBRZEŻE ... oczywiście cały ten pasażerski zgiełk związany jest z lotniskiem!
cdn...
/ zdjęcia z 11 czerwca 2017 roku /
Bibliografia
[1]. Twierdza Modlin - Mariusz Wojciechowski
Najśmieszniejsze w Modlinie jest to, że prawie wszyscy, którzy tu przyjeżdżają na lotnisko myślą, że Modlin to miasto, a w rzeczywistości to osiedle w Nowym Dworze Mazowieckim.
OdpowiedzUsuń