Z "Barcelony" do stacji Mińsk Mazowiecki możemy przejść lub przejechać rowerem wzdłuż linii kolejowej nr 2. Część trasy prowadzi polnymi ścieżkami, a pozostała drogami o nawierzchni asfaltowej. Połowę drogi z Barczącej do granicy Mińska Mazowieckiego przejechałem polną ścieżką, która w okolicy Starego Zakola dochodzi do ulicy Kolejowej. Ulicą Kolejową dojechałem do ulicy Juliana Grzeszaka, która stanowi główny dojazd do przystanku Mińsk Mazowiecki Anielina. W miejscu przecięcia się ulicy Grzeszaka z torami linii kolejowej nr 2 funkcjonuje rogatka (przejazd kolejowy kat. B). Z terenu rogatki prowadzą główne wejścia na perony przystanku Mińsk Mazowiecki Anielina.
Przystanek kolejowy Mińsk Mazowiecki Anielina znajduje się w 43,087 km linii kolejowej nr 2, w odległości 2,492 km od stacji Mińsk Mazowiecki i 3,062 km od przystanku kolejowego Barcząca.
Mińsk Mazowiecki Anielina to jeden z najmłodszych przystanków kolejowych na terenie Mazowsza i najmłodszy na linii kolejowej Warszawa Zachodnia - Terespol. Przystanek został otwarty 29 maja 1994 roku.
Mińsk Mazowiecki Anielina należy do najniższej kategorii przystanków (E III) i ma znaczenie jedynie dla ruchu osobowego. Z tej położonej wśród wysokich drzew i pól stacji korzysta znaczna część okolicznych mieszkańców, którzy wyruszają codziennie do Warszawy. Na przystanku zatrzymują się wyłącznie pociągi KM. Podstawowym środkiem lokomocji dla pasażerów korzystających z przystanku Mińsk Mazowiecki Anielina są wahadła KM, składające się z ezt ER75, kursujące na trasie Warszawa - Siedlce - Warszawa. W trakcie krótkiego pobytu na tym przystanku sfotografowałem dwa takie pociągi (ER75-009, ER75-006).
Pasażerowie korzystający z przystanku kolejowego Mińsk Mazowiecki Anielina mają do swojej dyspozycji dwa perony jedno-krawędziowe, naprzemianległe o długości 200 metrów i wysokości 550 mm każdy. Nawierzchnia peronów wykonana jest z kostki brukowej i płyt betonowych prefabrykowanych. Na peronie znajdują się blaszane wiaty i ławki. Co ciekawe, wschodnia część peronu 2 znajduje się na terenie graniczącego z Mińskiem Mazowieckim ... Targówka.
Przez wiele lat, od momentu otwarcia przystanku, pasażerowie mieli olbrzymie trudności z dojechaniem do przystanku. Ulica Grzeszaka wraz z odwodnieniem została wybudowana dopiero w 2014 roku. Do października 2013 na przystanku funkcjonowała kasa biletowa. Obecnie pasażerowie mają do swojej dyspozycji automat biletowy KM.
Rzadko kiedy stacje lub przystanki kolejowe i do tego funkcjonujące przez niezbyt długi czas, cieszą się specjalną estyma. W Mińsku Mazowieckim to właśnie przystanek kolejowy Anielina określany jest przez niektórych mianem kultowego. Podobno stał się jednym z symboli miasta. Coś w tym musi być, skoro w 2011 roku zespół muzyczny Muzyka Końca Lata wydał płytę PKP Anielina.
O przystanku Anielina stało się głośno, gdy 1 grudnia 2015 w okolicy peronów przystanku doszło do rozerwania pociągu PKP Cargo relacji Rykoszyn - Siemianówka, którego skład stanowiły ładowne wagony z kruszywem. Na szczęście hamulce zespolone zadziałały i doszło do samoczynnego zatrzymania obu części składu pociągu. Przerwa w ruchu trwała 2 godziny [1].
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 10/2019
/ zdjęcia z 30 sierpnia 2017 roku /
Przypisy:
[1]. Rozerwanie się pociągu na Anielinie
0 komentarze