Przystanek Legionowo jest jednym z wielu przystanków linii kolejowej nr 9 zmodernizowanych według obecnie obowiązującego schematu w PLK. Modernizacja szlaku i przystanków kolejowych na LK nr 9 miała miejsce w latach 2006-2014. To, co rzuca się w oczy, gdy wejdziemy na przystanek to olbrzymie, przytłaczające swoją wysokością i nijakością ekrany akustyczne, ciągnące się po obu stronach przystanku na długości niemal jednego kilometra!
Pasażerowie korzystający z przystanku mają do swojej dyspozycji dwa perony jedno krawędziowe naprzemianległe (po 200 metrów długości i 760 mm wysokości) na których ustawione są zadaszone wiaty. Peron 1 usytuowany jest przy torze 3, a peron 2 przy torze 2. Komunikacja pomiędzy peronami zapewniona jest przez przejście podziemne, które jednocześnie umożliwia dojście do ulicy Kolejowej i Gdańskiej, przy której zlokalizowany jest przystanek. Na przystanku zatrzymują się wyłącznie pociągi KM: R90 Warszawa Gdańska – Działdowo, RL Warszawa Lotnisko Chopina – Modlin i R91 (R92) Tłuszcz - Sierpc.
Początki przystanku owiane są pewnymi nieścisłościami ... przynajmniej dla mnie. W jednych źródłach podawana jest data 1877 jako data powstania w tym miejscu przystanku, a w innych jest to 1929 rok. Bardziej prawdopodobna wydaje się ta druga data. Przemawia za tym przede wszystkim pierwsza nazwa przystanku, która brzmiała Legionowo (Legjonowo). W tym czasie obecna stacja Legionowo nosiła nazwę Jabłonna (data otwarcia 1877 rok). Po zmianie nazwy Jabłonna na Legionowo do dawnego przystanku Legjonowo dodano słowo Przystanek (1935-1936). Od 1937 roku przystanek nosi obecną nazwę Legionowo Przystanek.
/ zdjęcia z 13 maja 2017 roku /
____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 9/2021
0 komentarze