
Przed peronami usytuowane są dwa tory odstawcze nr 23 i nr 25 służące do postoju ezt. Tory główne stacji (1 i 2) to tory przelotowe okalające budynek dworca i perony. Tory usytuowane są przy peronach zewnętrznych: 1 i 2. Na wysokości ulicy Filipowicza tor nr 2 łączy się z torem nr 1. Od tego miejsca, aż do Pilawy linia kolejowa nr 7 jest linią jednotorową.
Na stacji Otwock znajdują się również tory boczne, które na znacznej swojej długości nie są zelektryfikowane. Po stronie wschodniej stacji tory boczne umożliwiają obsługę składu opału, a po stronie zachodniej obsługę placu ładunkowego. Ruch towarowy na tych torach jest obecnie praktycznie zerowy. W latach 90. ubiegłego wieku przeniesiono ruch towarowy z Otwocka na inne stacje. Od tego czasu rozpoczęła się powolna degradacja techniczna kolejowej infrastruktury towarowej na stacji Otwock.
Obecnie ze stacji Otwock korzystają tylko dwaj przewoźnicy: Koleje Mazowieckie (linia R7 Warszawa Zachodnia – Warszawa Śródmieście – Otwock - Dęblin) i SKMWA (linia S1 Otwock – Warszawa Śródmieście – Pruszków). Faktem jest, że co jakiś czas przejeżdżają przez stację składy towarowe. Jednak nie udało mi się ani razu zobaczyć pociągu towarowego pomiędzy Otwockiem, a Wawrem w ciągu ostatnich 5 lat. W ostatnich 3 latach można było spotkać na stacji w Otwocku pociągi pasażerskie IC, które kursowały po LK nr 7 z powodu czasowego zamknięcia szlaku na LK nr 2 i LK nr 8.
/ zdjęcia z 5 kwietnia 2017 roku /
0 komentarze