Z Pogorzeli Warszawskiej jadąc pociągiem KM w kierunku Otwocka zatrzymamy się na przystanku kolejowym Śródborów. Przystanek Śródborów znajduje się na jednotorowym odcinku linii kolejowej nr 7, w odległości 2,482 km od stacji Otwock. Śródborów to obecnie dzielnica Otwocka położona w jego południowo - wschodniej części. Na przystanku Śródborów zatrzymują się jedynie pociągi Kolei Mazowieckich linii R7. Poza nimi każdy inny pociąg przejeżdżający po tym jedno torze to wydarzenie.
Pasażerowie korzystający z przystanku Śródborów mają do swojej dyspozycji jedno-krawędziowy peron. Na peronie znajduje się zadaszona wiata oraz ławki. Wejście na peron jest możliwe od strony ulicy Narutowicza oraz z ulicy Armii Krajowej. Do połowy lat 90. ubiegłego wieku funkcjonował na przystanku Śródborów drewniany budynek w którym mieściła się kasa oraz niewielka poczekalnia dla pasażerów.
Obok przystanku w ulicy Narutowicza funkcjonuje rogatka.
Ponad
dwa lata temu zmienił się krajobraz przystanku Śródborów (patrząc w
kierunku Celestynowa). Wszystko za sprawą wycinki drzew, które rosły w
pobliżu torowiska. W najbliższych 2-3 latach w trakcie modernizacji LK 7 krajobraz wokół przystanku Śródborów zmieni się jeszcze bardziej. Zniknie wszystko z infrastruktury techniczno-budowlanej przystanku, co można jeszcze zobaczyć na poniższych zdjęciach, jak i w rzeczywistości.
Jak w przypadku większości małych przystanków kolejowych wybudowanych przed wojną (dowolną sic!) jest pewien problem z ustaleniem daty ich powstania. Wiadomo, że przystanek w Śródborowie działał przed wojną w latach 20. Jest nawet na to materialny dowód, który znajduje się w Muzeum Ziemi Otwockiej, w postaci tablicy peronowej z nazwą przystanku "Śródborów". Tablica została odnaleziona w 2013 roku w trakcie rozbiórki przystanku kolejowego w Starej Wsi.
Z analizy rozkładów jazdy pociągów na sieci PKP wynika, że po raz pierwszy przystanek osobowy Śródborów można znaleźć w rozkładzie jazdy PKP: Polska, lato 1924, który obowiązywał w okresie pomiędzy majem 1924, a październikiem 1924. Śródborów występuje w rozkładzie jazdy pociągu Warszawa – Dęblin – Strzemieszyce Rad. – Kraków/Katowice.
/ zdjęcia z 5 kwietnia 2017 roku /
0 komentarze