Na przystanku zatrzymują się pociągi Kolei Mazowieckich i SKMWA.
Przystanek składa się z dwóch jedno-krawędziowych peronów bocznych o długości 200 metrów każdy. Perony przedzielone są ulicą 1 Praskiego Pułku. W ciągu ulicy 1 Praskiego Pułku znajduje się rogatka, która zabezpiecza przejazd i przejście przez torowisko. Na każdym peronie znajduje się zadaszona wiata oraz ławki.
Historia przystanku Wesoła (poprzednia nazwa) sięga czasów budowy Kolei Terespolskiej (1867 rok). W tym czasie na terenie Wesołej powstała platforma przeładunkowa służąca armii carskiej (1896-1918). Z biegiem lat powstał na terenie Wesołej przystanek osobowy. Wielkie zmiany na terenie przystanku zaszły w czasie, gdy elektryfikowano linię kolejową Warszawa - Mińsk Mazowiecki. Trakcja elektryczna na tej linii została oddana do użytku 15 grudnia 1937 roku. Na przystanku Wesoła wybudowano wysoki peron wyspowy. Na peronie wzniesiono budynek stacyjny z poczekalnią i kasą biletową oraz wiatę. Modernistyczne obiekty zbudowała firma Szenejko i Brandt Inżynierowie. Przedwojenne obiekty kolejowe przetrwały do 1999 roku. W 1999 roku PKP zburzyła peron wyspowy z obiektami kubaturowymi i na ich miejsce wybudowano obiekty, które funkcjonują obecnie.
Powodem likwidacji peronów wyspowych na linii do Mińska Mazowieckiego była konieczność "wyprostowania" linii kolejowej. Linia kolejowa nr 2 jest częścią linii E20 (Kunowice-Poznań-Warszawa-Terespol), która w dużej części przystosowana do prędkości 160 km/godz.
Jak przekonywało w owym czasie PKP, likwidacja łuków przy peronach wyspowych była konieczna. Czy nie było innego rozwiązania? Dowiemy się wkrótce, ponieważ na podobną modernizację czeka linia Otwocka. Jak powszechnie wiadomo nie ma zgody konserwatora zabytków na wyburzenie modernistycznych wiat na linii Otwockiej.
Jeżeli chcielibyście zobaczyć, jak dawniej wyglądał przystanek Wesoła to warto wybrać się na linię Otwocką do Międzylesia lub Michalina.
Zmiana nazwy przystanku z Wesoła na Warszawa Wesoła nastąpiła w 2005 roku. Jednak przez wiele lat PKP nie wymieniała tablic informacyjnych. Tablice z nazwą przystanku Warszawa Wesoła zostały zamontowane dopiero w 2011 roku.
Na poniższych zdjęciach, wykonanych w kwietniu 2014 roku, można zobaczyć przystanek kolejowy Warszawa Wesoła i jego najbliższą okolicę.
____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 8/2019
/ zdjęcia z 25 kwietnia 2014 roku /
Zadaszone wiaty to tu były do 1999. Temu, co jest teraz nie nadałbym takiej nazwy.
OdpowiedzUsuńTakie same wiaty-budy są na następnym przystanku Warszawa Wola Grzybowska
Usuń