Gdy w odległości około 2 km od stacji Tarczyn Wąskotorowy minął mnie pociąg Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej wracający z Tarczyna, a ciągnięty przez lokomotywę Lxd2-465, postanowiłem kontynuować rowerową jazdę w kierunku Tarczyna. Nie było już powodu, aby się spieszyć. Pojechałem ścieżką, biegnącą wzdłuż toru i po kilkunastu minutach dotarłem do stacji Tarczyn Wąskotorowy.
Na stacji panowała głucha cisza. W trakcie kilkunastu minut, które spędziłem na stacji nie spotkałem ani jednej osoby. W okolicy stacji sporo było zastoisk wodnych, a rosnące w okolicy wierzby przypominały, że jestem na mazowieckiej ziemi.
Mimo, że stacja znajduje się na terenie wsi Ruda, to nadano jej nazwę Tarczyn Wąskotorowy. Obecnie Ruda leży na terenie gminy Tarczyn. W 1917 roku, gdy oddano do użytku stację Tarczyn, rzeczy miały się tak samo, jak obecnie - stację Tarczyn wybudowano na terenie wsi Ruda. W czasie, gdy przyjechałem na teren stacji, na budynku byłego dworca była przytwierdzona tablica z nazwą stacji ... Polska. Ta nieoczekiwana zamiana nazwy stacji miała związek z programem "Pociąg do polityki", który przez kilka lat realizowała TV Polsat.
Jakby to dziwnie nie zabrzmiało ... głównym powodem dla którego przyjechałem w tym dniu na stację Tarczyn ... był kolejowy reper. Na ścianie budynku stacji Tarczyn, w odległości kilkudziesięciu centymetrów od podłoża, zakotwiony jest kolejowy reper. Nie wiedzieć czemu ktoś pomalował go na srebrny kolor. Najbardziej inspirujące jest czoło bolca reperu, z wizerunkiem orła bez korony i literami P.K.P. i Z.W. O ile ten pierwszy skrót nie wymaga żadnych wyjaśnień, to ten drugi już nie każdy potrafi rozszyfrować, a oznacza on "Znak Wysokościowy". Tego typu repery należą obecnie do rzadkości. Gdzieniegdzie można jeszcze zobaczyć taki reper, ale mnie udało się sfotografować kolejowy reper z orłem tylko na stacji Tarczyn Wąskotorowy.
Więcej informacji na temat stacji w Rudzie można znaleźć w magazynie Torowy, w numerze 2/2029, w artykule "Tarczyn Wąskotorowy, czyli Polska".
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 10/2020
/ zdjęcia z 15 kwietnia 2018 roku /
0 komentarze
Zapraszam do komentowania wpisów na blogu