środa, 19 grudnia 2018

Przystanek kolejowy Janówek

Na przystanek kolejowy Janówek przyjechałem ze stacji Nowy Dwór Mazowiecki, jadąc na rowerze polnymi ścieżkami, wzdłuż torów linii 9. W trakcie krótkiego przejazdu miałem okazję sfotografować pociąg towarowy z cysternami, który ciągnęła lokomotywa ET22-1116.

Gdy dojeżdżałem do przystanku, minął mnie EN76-014, który jako pociąg KM jechał w kierunku Warszawy. Mimo, że domy znajdują się w niewielkiej odległości od przystanku, to Janówek sprawia wrażenie polnego przystanku. Dojazd do przystanku stanowi ulica Dworcowa, która przecina tory linii 9 w środkowej część przystanku. Przez dziesiątki lat funkcjonował tutaj przejazd kolejowy. W trakcie remontu linii E65, która była prowadzona w latach 2008-2011, w miejscu przejazdu kolejowego wybudowano tunel pod torami.


Przystanek osobowy Janówek zlokalizowany jest na terenie dwóch wsi: Janówek Pierwszy i Góra. Ulica Dworcowa dzieli przystanek na dwie części w taki sposób, że jeden peron znajduje się na terenie wsi Janówek Pierwszy, a drugi na terenie wsi Góra.

Przystanek kolejowy Janówek położony jest na 36,757 km linii 9 Warszawa Wschodnia - Gdańsk Główny, w odległości  7,344 km od przystanku Chotomów i 3,193 km od stacji Nowy Dwór Mazowiecki.

W trakcie modernizacji linii E65 wybudowano w Janówku podziemne przejście pod torami oraz nowe wiaty peronowe. Wymieniono także tablice i oznaczenia na peronach (zgodnie z wytycznymi architektonicznymi dla kolejowych obiektów obsługi podróżnych). Modernizacja peronów została wykonana kilkanaście lat wcześniej, około 1998 roku, w trakcie przystosowania odcinka linii 9 Chotomów - Nowy Dwór Mazowiecki do prędkości 120 km/godz. Na przystanku Janówek funkcjonują dwa perony jedno-krawędziowe, naprzemianległe, o długości 200 metrów i wysokości 760 mm każdy.

Od początku istnienia przystanku, funkcjonował na nim budynek stacyjny, w którym otwarta była kasa biletowa. Budynek został zburzony w połowie pierwszej dekady XXI wieku.

Pasażerowie korzystający z przystanku Janówek mają do swojej dyspozycji kilkadziesiąt pociągów Kolei Mazowieckich w ciągu doby. Pociągi kursują w różnych relacjach, pomiędzy stacjami Warszawa Zachodnia - Działdowo.

Historia przystanku Janówek na sieci PKP jest stosunkowo krótka. Po raz pierwszy w rozkładach jazdy PKP, nazwa Janówek pojawia się w 1958 roku. W rozkładzie jazdy: Polska, lato 1958 tab. 608 (okres obowiązywania  od 1958-06-01 do 1958-09-27) pociągu relacji Warszawa Gdańska – Nasielsk, na 31 km znajduje się przystanek Janówek Przystanek. Nazwa Janówek Przystanek obowiązywała tylko przez rok. W rozkładzie jazdy: Polska, lato 1959 tab 608 (okres obowiązywania od 1959-05-31 do 1959-10-03) pociągu Warszawa Gdańska – Nasielsk, na 32 km znajduje się przystanek Janówek. Nazwa przystanku  Janówek utrzymała się do chwili obecnej.

Istnieje też druga część historii przystanku Janówek, bardzo odległa w czasie, która czeka na swoje odkrycie. Przystanek Janówek, pomiędzy Nowym Dworem Mazowieckim, a Chotomowem funkcjonował już wcześniej. Tak wynika z mapy sieci kolei żelaznych państwa polskiego z 1920 roku i specjalnej mapy kolejowej Polski z 1922 roku (Fr. Karpowicz). Na powyższych mapach, na 102,15 km linii Mława - Warszawa znajduje się przystanek Janówek (w odległości 7,22 km od stacji Nowy Dwór Mazowiecki). Ta lokalizacja wskazuje, że przystanek Janówek znajdował się w owym czasie w połowie drogi pomiędzy obecną lokalizacją Janówka, a przystankiem Chotomów (ca 3,3 km od obecnej lokalizacji przystanku). Jednak w Spisie stacyj i przystanków PKP z 1923 roku (okólnik Ministerstwa Kolei Żelaznych z 19 VI 1922) nie znajdziemy nazwy Janówek. Wydaje się niemal pewne, że przystanek Janówek pojawiał się okresowo na sieci kolejowej, a następnie był likwidowany. Kiedy pojawił się po raz pierwszy? To pytanie pozostaje na razie bez odpowiedzi.












____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 4/2019

/ zdjęcia z 11 czerwca 2017 roku /

2 komentarze:

  1. sporo informacji, zapytam o jeszcze jedną. Czy w pobliżu stacji jest parking samochodowy?

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania wpisów na blogu