Stacja kolejowa Wyszków to 4 tory główne oraz kilka torów bocznych. Od stacji odchodzą dwie bocznice kolejowe. Jedna do Huty Szkła Wyszków (Ardagh Glass S.A.), a druga do Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Wyszkowie. Na stacji Wyszków funkcjonowało więcej torów oraz bocznic, ale zostały zdemontowane. Szczególnie przygnębiający jest widok "torowego ścierniska", biegnącego wzdłuż zachodniej granicy stacji. Nieistniejące tory można jeszcze zobaczyć ... oczami wyobraźni.


Głównym obiektem każdej stacji jest budynek dworcowy. Nie inaczej jest w Wyszkowie, z tym, że tamtejszego dworca nie znajdziemy w wykazie czynnych dworców PKP. Podmiotem zarządzającym dworcem na stacji Wyszków jest Wyszkowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. z Wyszkowa. Dworzec jest otwarty dla pasażerów (pn - so w godz. 5:45 - 17:30, niedziela i święta w godz. 7:10 - 17:30).
Pierwsze pociągi na stacji Wyszków pojawiły się w 1897 roku. Były to czasy kolei szerokotorowej i parowozów, które zachowały się tylko na nielicznych fotografiach. Linia kolejowa nr 29 została zelektryfikowana na terenie Wyszkowa w 1982 roku.
Kierowaniem ruchem pociągów na stacji Wyszków zajmują się dwie nastawnie: dysponująca Wz oraz podlegająca jej wykonawcza Wz1.
Obecnie na stacji kolejowej Wyszków zatrzymują się wyłącznie pociągi Kolei Mazowieckich. Bezpośrednio ze stacji Wyszków możemy dojechać pociągiem do Tłuszcza i Ostrołęki. Do Warszawy kursują tylko dwa pociągi bezpośrednie na dobę. Czy jest to jedyna przyczyną marnego zainteresowania pociągami osobowymi na terenie Wyszkowa, a może jest dokładnie odwrotnie?
____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 9/2019
/ zdjęcia z 16 października 2017 roku /
0 komentarze