
Musiałem więc skorzystać z okrężnej trasy. Mostem "Warszawskim", a dalej ulicą Warszawską wjechałem na teren Rybienka Leśnego. Z ulicy Warszawskiej skręciłem w ulicę Kazimierza Skarżyńskiego i po przejechaniu około 250 metrów dotarłem do przejazdu kolejowego kat. B, który zlokalizowany jest tuż przy przystanku kolejowym Rybienko.
Zwykle nazwy przystanków kolejowych na terenie miast mają dwuczłonowe nazwy składające się z nazwy miasta i nazwy obszaru na jakim zostały zlokalizowane. Dlaczego więc w Wyszkowie nie funkcjonuje nazwa Wyszków Rybienko, a Rybienko? Mogę tylko snuć domysły, że ma to związek z silnym przywiązaniem mieszkańców Rybienka do swojej historii. W odległej już przeszłości Rybienko było oddzielnym bytem od Wyszkowa. Widomym znakiem, że tak może być jest nazwa ulicy, którą dojechałem do przystanku kolejowego Rybienko. Wieś i folwark Rybienko od 1880 roku była własnością Skarżyńskich [1].

Gdy most był zburzony to znaczenie stacji rosło, bo Rybienko stawała się stacją krańcową dla pociągów jadących z Tłuszcza. Po zakończeniu II Wojny Światowej Rybienko przez bardzo długi czas utrzymywało swój status. Dopiero w 1961 roku odbudowano most na Bugu, przywracając w ten sposób przejezdności linii kolejowej pomiędzy Rybienkiem, a Wyszkowem. Do tego czasu w Rybienku znajdował się dodatkowy tor umożliwiający zmianę czoła pociągu przez lokomotywy. Ponieważ w dawnych czasach komunikacja samochodowa praktycznie nie istniała, więc pasażerowie byli przewożeni specjalnie przystosowanymi furmankami, które kursowały pomiędzy stacjami w Wyszkowie i Rybienku
Przystanek kolejowy Rybienko znajduje się na 18,040 km linii kolejowej nr 29, w odległości 5,075 km od przystanku kolejowego Lucynów i 3,313 km od stacji kolejowej Wyszków.

24 września 1985 roku na terenie Rybienka miał miejsce tragiczny w skutkach wypadek kolejowy. Kilka wagonów zbiegło ze stacji w Wyszkowie i uderzyło w pociąg osobowy relacji Tłuszcz – Wyszków.
____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 10/2019
/ Zdjęcia z 16 października 2017 roku /
Przypisy:
[1]. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom X
Bibliografia:
[1]. Stacja Wyszków. Serwis kolejowy
0 komentarze