Mało kto jednak wie, że przystanek kolejowy w Choszczówce należy do najstarszych stacji kolejowych Warszawy. W ponad stu letniej historii przystanku wiele się tutaj zmieniło. Jednak im dalej sięgniemy w przeszłość, tym mniej informacji jesteśmy w stanie pozyskać ze współczesnych źródeł.
Uruchomienie przystanku kolejowego w Choszczówce związane jest z budową linii kolejowej z Warszawy do Gdańska, która obecnie znana jest jako linia kolejowa nr 9. Budowa linii kolejowej z Warszawy do Gdańska prowadzona była w różnych okresach czasu w II połowie XIX wieku. Budowę rozpoczęto w zaborze pruskim w ramach Pruskiej Kolei Wschodniej. Pierwszy odcinek linii na trasie z Gdańska do Tczewa został uruchomiony 1852 roku. W 1857 roku uruchomiono kolejny odcinek do Malborka. W 1876 roku połączono Malbork z Iławą. W 1877 roku oddano do użytku odcinek toru, który połączył Warszawę z Iławą. W ten sposób Warszawa uzyskała połączenie kolejowe z Gdańskiem. Na trasie nowej linii kolejowej znajdowała się Choszczówka. Stacja w Choszczówce nie powstała w czasie uruchamiania linii kolejowej z Warszawy do Gdańska, a wiele lat później. Według informacji do których udało mi się dotrzeć stacja Choszczówka została oddana do użytku w 1897 lub 1898 roku (źródło: na podstawie informacji z kalendarzy rosyjskich. Po raz pierwszy na linii kolejowej Иллово - Млава - Ковель nazwa Хoщувка występuje w kalendarzu z 1898 roku).

Przystanek osobowy Warszawa Choszczówka pełnił przez wiele lat funkcję posterunku odstępowego. Posterunek w Choszczówce był identyczny, jak w Pomiechówku. Po elektryfikacji odcinka linii Warszawa Wschodnia - Nasielsk i zamontowaniu urządzeń SBL nastąpiła likwidacja posterunku odstępowego (1 stycznia 1972 roku).
Zapewne większość pasażerów korzystających obecnie z przystanku kolejowego w Choszczówce nie przypuszcza, że tak wiele pokoleń korzystało już z tej stacji. Nic w sumie w tym dziwnego, bo z zamierzchłej, a nawet nie tak dawnej przeszłości nie pozostało już wiele w tym miejscu.
/ zdjęcia z 21 lipca 2016 roku /
0 komentarze