
Warszawa Radość to jeden z wielu przedwojennych przystanków kolejowych linii otwockiej, który został oddany do użytku 15 grudnia 1936 roku wraz z uruchomieniem linii elektrycznej na odcinku Warszawa Wschodnia - Otwock. Przystanek wyspowy Warszawa Radość znajdujący się przy ulicy Patriotów powstał według typowego projektu. Głównymi elementami przystanku był posterunek blokowy i poczekalnia.
W okresie II Wojny Światowej, gdy Wehrmacht wycofywał się z Polski przystanek został w dużej części zburzony. W lipcu 1944 roku wojska niemieckie niszczyły tory oraz urządzenia kolejowe na linii otwockiej. Do tego celu użyli dwóch pociągów pancernych oraz urządzenia ciągniętego przez lokomotywę, które przecinało podkłady w środku toru (Schienenwolf). Na przystanku Warszawa Radość wysadzona została poczekalnia oraz część wiat.
Po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do odbudowy linii otwockiej. 14 lipca 1946 roku jako pierwszą uruchomiono linię elektryczną Warszawa Wschodnia - Otwock. Przystanek Warszawa Radość został odbudowany w 1948 roku. Odbudową przystanków kierował ich przedwojenny budowniczy inż. Kazimierz Brandt.
Od 2008 roku kasa i poczekalnia przystanku nie są czynne. W 2010 roku modernistyczny przystanek został wpisany przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora do rejestru zabytków. Był to już ostatni moment, bo PKP PLK zamierzała wyburzyć wszystkie przedwojenne przystanki na linii otwockiej.
/ zdjęcia z 15 lipca 2014 roku /
0 komentarze