
Należy zwrócić uwagę na fakt, że przystanek w trakcie oddania do eksploatacji i wiele lat po wojnie nosił nazwę Miedzeszyn. Zmiana nazwy na Warszawa Miedzeszyn miała miejsce po przyłączeniu Wawra do Warszawy (po 1951 roku). Kiedy dokładnie nastąpiła zmiana nazwy przystanku tego nie udało mi się ustalić.
Modernistyczny przystanek Warszawa Miedzeszyn w układzie wyspowym znajduje się przy ulicy Patriotów. Obecnie zatrzymują się na nim pociągi KM i SKMWA. Poczekalnia i kasa biletowa zostały zamknięte w 2006 roku.

Tuż po zakończeniu działań wojennych kolejarze podjęli odbudowę linii Otwockiej. 14 lipca 1946 roku uruchomiono trakcję elektryczną na linii Warszawa Wschodnia – Otwock. Równolegle prowadzono odbudowę budynków stacyjnych. Robotami kierował ich przedwojenny budowniczy inż. Kazimierz Brandt. Odbudowę przystanku Miedzeszyn zakończono w 1948 roku.
Przystanek Warszawa Miedzeszyn został wpisane w 2010 roku do rejestru zabytków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wygląda na to, że władze PKP PLK przyjęły w końcu do wiadomości, że w ich zasobach znajdują się modernistyczne obiekty i nie zamierzają już ich burzyć. Przystanki Międzylesie, Radość, Miedzeszyn, Falenica będą modernizowane ze środków unijnych w okresie do 2020 roku. Podobno w Radości i Miedzeszynie zostaną wykonane na dachach wiat typografie z nazwami przystanków, znane nam z przystanków w Międzylesiu i Falenicy.
/ zdjęcia z 15 lipca 2014 roku /
0 komentarze