
Do końca sierpnia 2016 roku wyjadą na tory WuKaDki pomiędzy stacją Warszawa Śródmieście WKD, a stacją Grodzisk Mazowiecki Radońska nowe 6 członowe składy 39WE, które obecnie produkowane są w Nowym Sączu przez Newag. Pojawienie się 39WE wymusi przekładane od lat przełączenie napięcia w sieci trakcyjnej WKD na 3 kV. To będzie ostateczny koniec EN94 na kolei WKD.

Jednak większość z nich, o ile nie wszystkie zostaną zezłomowane w ciągu najbliższych dwóch lat? Pozostaną tylko te EN94, na które znajdą się nabywcy, którzy będą mogli i chcieli zachować pojazdy dla przyszłych pokoleń. W trakcie DTP chciałem dowiedzieć się, czy przynajmniej jeden pociąg EN94 pozostanie na terenie zajezdni WKD jako pojazd historyczny. Niestety nie otrzymałem na to pytanie żadnej odpowiedzi. Z drugiej strony trudno odpowiedzieć na pytanie, czy znajdą się chętni na przeznaczone do złomowania pojazdy EN94. Jakby to dziwnie nie zabrzmiało, to cena za jeden wagon równa się cenie złomu, który można uzyskać w wyniku rozbiórki wagonu. Jeden pociąg EN94 składający się z dwóch wagonów waży około 100 ton, co przekłada się na 82 tony złomu. Może to być zaporowa waga (czytaj: cena) dla większości miłośników kolejnictwa.
Czy w ten sposób pozostaną po EN94 tylko zdjęcia? W trakcie DTP na terenie zajezdni w Grodzisku Mazowieckim można było wejść na boczne tory od strony ulicy Batorego. Stoją tam wysłużone pociągi. Większość nosi ślady technicznego zużycia oraz niewielkie ślady dewastacji. Czy te składy czekają tylko na swoją ostatnią podróż na złomowisko?
20 września była okazja, aby przyjrzeć się, a nawet wejść do wielu z tych pociągów. Zapraszam do obejrzenia foto relacji z tej wizyty. Zapewne za rok wiele z tych pociągów nie zobaczymy już stojących na terenie zajezdni WKD Grodzisk Mazowiecki.
/ zdjęcia z 20 września 2015 roku /
0 komentarze