


Stacja Warszawa Okęcie leży na linii kolejowej nr 8 łączącej Warszawę Zachodnią z Krakowem Głównym. Jak wygląda obecnie ruch osobowy na tej linii pomiędzy Warszawą, a Radomiem? Wiadomo! Kilka pociągów KM pokonuje trasę 100 km do Radomia w 3,5 godziny. Linia oczekuje na remont, który niby trwa, a nic się nie dzieje od lat!
Stacja została oddana do użytku w 1930 roku. Do 1939 roku nosiła nazwę Okęcie. W okresie wojny pomiędzy 1939, a 1945 rokiem Niemcy zamienili w nazwie stacji "ę" na "e" i było Okecie. Do nazwy Okęcie powrócono w 1945 roku. Ostatnia zmiana nazwy stacji nastąpiła w 1954 roku. Stacji nadano wtedy nazwę Warszawa Okęcie.
Głowica północna stacji to peron wyspowy. Na środku peronu stoi budynek kasy połączony z wiatą nad peronem. Na krańcach stacji znajdują się dwie nastawnie. Za peronem w kierunku Warszawy Zachodniej stoi nastawnia dysponująca OKL. Poprzednio funkcjonowała tutaj nastawnia wykonawcza Ok1 (zlikwidowana ponad dwa lata temu).

Ostatnio roboty modernizacyjne w rejonie stacji Warszawa Okęcie prowadzono w latach 2007-2008 ... jednak zakończyły się przed pierwszym rozjazdem stacji. Czy linia radomska doczeka się rozpoczęcia remontu dowiemy się w 2015, a może w 2016, a może ...
To, co najciekawsze na stacji Warszawa Okęcie związane jest z jej częścią towarową, ale o tym napiszę w przyszłości. Na pewno powrócimy do tematu warszawskich stacji na linii radomskiej, gdy PLK weźmie się do roboty.
/ zdjęcia z 11 sierpnia 2013 roku /
0 komentarze
Zapraszam do komentowania wpisów na blogu