sobota, 4 kwietnia 2020

Przystanek kolejowy Gośniewice. Ósemka w budowie (9)

Po wykonaniu serii zdjęć na przebudowywanej stacji Warka, wsiadłem na rower i pojechałem w kierunku przystanku kolejowego Gośniewice. Początkowo trasa prowadziła ulicą Kolejową, wzdłuż torów wareckiej stacji. Po przejechaniu około 500 metrów, skręciłem na wschód, w kierunku ulicy Gośniewskiej, tracąc w ten sposób kontakt z torową bazą. Ulica Gośniewska biegnie równolegle do linii kolejowej nr 8, w odległości około 250 metrów od torów. Stanowi część drogi powiatowej 1672W Warka - Chynów.


Po przejechaniu 3 km, licząc od stacji Warka, zauważyłem, wśród licznych na tym terenie sadów owocowych, wąską szutrową drogą biegnąca w kierunku zachodnim. Skręciłem w nią i po przejechaniu krótkiego odcinka drogi, dotarłem do torów. Dokładnie do miejsca, gdzie znajduje się przystanek kolejowy Gośniewice. Na terenie przystanku trwały roboty drogowe. Grupa kilku robotników uwijała się przy pracy.

Przez prowizoryczny przejazd przeprawiłem się na drugą stronę torów, na peron, położonego po zachodniej stronie torów. Wtedy, już tylko ten peron pozostał ze starej infrastruktury przystankowej. Zdjęcia, które wykonałem, są jednymi z ostatnich, o ile nie ostatnimi zdjęciami pokazującymi przystanek kolejowy Gośniewice, jaki przetrwał w tym miejscu przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Przystanek kolejowy Gośniewice położony jest na 52,995 km linii 8 Warszawa Zachodnia - Kraków Główny, w odległość: 3,288 km od przystanku Michalczew i 3,449 km od stacji Warka. Infrastrukturę przystankową stanowiły dwa perony jedno-krawędziowe, naprzeciwległe o długości 200 m i wysokości 760 mm każdy. Peron, leżący po wschodniej stronie torów rozebrano jesienią 2018 roku.

Przystanek znajduje się w południowo - wschodniej części Gośniewic, na granicy ze wsią Laski. Otoczenie przystanku stanowi las, pola i sady. W bezpośredniej bliskości przystanku nie ma siedzib ludzkich, chociaż po jego wschodniej stronie - w pewnej odległości - stoi kilka domów.

Przystanek kolejowy Gośniewice został otwarty w 1972 roku. Pierwszą wzmiankę w rozkładach jazdy pociągów - o przystanku w Gośniewicach -  można znaleźć w Rozkładzie Jazdy Pociągów PKP Polska  1972-1973, str. 877, tab. 605. Na 51 km trasy pociągu osobowego Warszawa Wschodnia – Radom znajduje się przystanek Gośniewice. Otwarcie przystanku kolejowego w tym miejscu, w latach 70. ubiegłego wieku, miało zapewne związek z dojazdem tzw. chłoporobotników do pracy w Warce, która w tym czasie była centrum przemysłowym dla całej okolicy. Utrzymywanie przystanku w obecnych czasach, na którym wymiana pasażerska wynosi może 30 osób na dobę, wydaje się "ekstrawagancją".

Po wykonaniu serii zdjęć na przystanku w Gośniewicach, wróciłem na drogę powiatową 1672W, którą dojechałem do jedynego przejazdu kolejowego na terenie wsi Gośniewice. Przejazd kolejowy kat C  zlokalizowany jest na 51 km linii kolejowej nr 8. W tym miejscu przejechałem na zachodnią stronę torów linii 8. Po krótkiej chwili wjechałem na teren wsi Michalczew. Przystanek kolejowy Michalczew był kolejnym celem mojej wyprawy.




/ zdjęcia z 18 czerwca 2019 roku /

____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 2/2021

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania wpisów na blogu