środa, 4 grudnia 2019

Stacja kolejowa Nasielsk. Nasielsk - Modlin (1)

Na rowerową eskapadę do kolejowego Nasielska wybierałem się od dłuższego czasu. Nasielsk to jedna z ważniejszych stacji węzłowych na Mazowszu, która w ostatnich latach przeszła wielkie przeobrażenie.


W piękny lipcowy dzień wsiadłem na stacji Warszawa Wschodnia do pociągu KM, zabierając ze sobą rower i z przesiadką na Warszawie Toruńskiej, dotarłem w godzinę do Nasielska. Plan rowerowej jazdy był następujący: stacja Nasielsk, nieczynna kolejowa wieża ciśnień, foto stop na niezelektryfikowanej linii do Sierpca w Starych Pieścirogach, wąski tor, Studzianki Nowe, Brody Warszawskie, Pomiechówek, Modlin. To, co udało się zrealizować z planu, opiszę w kolejnych wpisach na blogu.

Na stację w Nasielsku dotarłem w godzinach przedpołudniowych. Pociąg KM R90, którym jechałem, zakończył bieg na stacji w Nasielsku. Z pociągu wysiadło kilkanaście osób, które szybko opuściły peron, kierując się do przejścia podziemnego pod torami stacji. Na peronie pozostałem sam. Była więc okazja do zrobienia kilku pierwszych zdjęć.

Stacja kolejowa Nasielsk zlokalizowana jest na terenie dwóch wsi: Mogowo i Stare Pieścirogi. Od centrum Nasielska oddalona jest o blisko 5 km. Stacja w Nasielsku obsługuje przede wszystkim ruch aglomeracyjny. Linia kolejowa nr 9, która przebiega przez stację Nasielsk, zapewnia dobre połączenie z Warszawą i Ciechanowem. Na stacji zatrzymują się także pociągi dalekobieżne, którymi można dojechać do wielu miast w Polsce, m.in. do Gdańska, Olsztyna, Krakowa czy Lublina. Ze stacji korzystają nie tylko mieszkańcy gminy Nasielsk, ale również mieszkańcy okolicznych gmin. Dojazd do stacji kolejowej zapewnia kilka prywatnych linii autobusowych. Wielu pasażerów dojeżdża do stacji swoimi samochodami oraz rowerami.

Wymiana pasażerska (liczbę  pasażerów wsiadających i wysiadających) na stacji Nasielsk wynosi od 2000 do 3000 osób/dobę (od 730 tys do 1,095 tys osób/rok). [1]




/ zdjęcia z 10 lipca 2018 roku /
Przypisy:
[1]. UTK: Dobowa wymiana pasażerska na stacjach kolejowych w Polsce w 2017 r.

____________________
Znajdziesz też w magazynie TOROWY 3/2021 

1 komentarz:

Zapraszam do komentowania wpisów na blogu