
Na stacji Warszawa Falenica funkcjonuje przejście podziemne, którym możemy wejść na perony i przejść pod torami linii otwockiej pomiędzy jezdniami ulicy Patriotów. Tunel na stacji Falenica został wybudowany w drugiej połowie lat 30. ubiegłego wieku. Był to jedyny w owym czasie tunel dla pieszych na linii otwockiej. Na elektryfikowanych w okresie międzywojennym liniach kolejowych Warszawskiego Węzła Kolejowego powstały jeszcze tunele na stacjach Pruszków, Włochy, Grodzisk i Rembertów. W późniejszym okresie, ale przed wybuchem II Wojny Światowej, wybudowano tunele w Piastowie i Wawrze. Na stacji Falenica tunel miał szerokość 4 m, a wysokość 2,4 m. Schody zewnętrzne miały szerokość 4 m, a schody prowadzące na perony 3,5 m. Klatki schodowe tunelu stanowiły wspólną konstrukcję nośną z filarami wiat peronowych.
Drugim układem komunikacyjnym prowadzącym na perony, który jest podstawowym układem na wielu innych przystankach linii otwockiej, są przejścia przez tory i pochylnie na międzytorzu o skosie 1:7. Pochylnie zlokalizowane są na skraju peronu. Powodem budowania pochylni, a nie schodów, była konieczność przewożenia bagażu wózkami transportowymi. Należy pamiętać, że w okresie, gdy budowano przystanki i stacje na linii otwockiej transport bagażu przez podróżnych wyglądał diametralnie odmiennie, niż obecnie. Dzisiaj podróżni korzystają z usług kolei przewożąc niewiele bagażu. Raczej nikt, kto ma wiele rzeczy osobistych do przewożenia nie korzysta dzisiaj z usług kolei. Wtedy samochód był rarytasem.
Unikalne w swojej formie wiaty przystankowe z łupinowym skrzydlatym dachem, tak charakterystyczna dla linii otwockiej, zostaną zachowane na stacji Warszawa Falenica. Wiaty wpisano w 2010 roku do rejestru zabytków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. PKP doprowadziły w 1999 roku do zburzenia podobnych wiat na linii mińskiej. Teraz przemyślano sprawę i wkrótce ... mam nadzieję ... powinniśmy zobaczyć zrewitalizowaną stację Warszawa Falenica.
/ zdjęcia z 15 lipca 2014 roku /
0 komentarze